piątek, 30 października 2015

KRDP zwraca uwagę na zagrożenie dla zawodu

KRDP zwraca uwagę na zagrożenie zasad wykonywania zawodu doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego.


Krajowa Rada Doradców Podatkowych z niepokojem przyjęła wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o sygn. IV Ka 52/15, który sankcjonuje działania organów kontroli skarbowej stanowiące istotne zagrożenie zasad wykonywania zawodu doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego.


KRDP w swoim stanowisku podkreśliła, że doradca podatkowy może wykonywać tylko takie obowiązki, które wynikają z litery prawa i jednocześnie nie stanowią naruszenia zasad etyki zawodowej. Żądanie organów kontroli skarbowej przedkładania dokumentacji księgowej w postępowaniu kontrolnym, bez wszczynania kontroli podatkowej, stanowią oczywiste naruszenie zasad postępowania.


Krajowa Rada Doradców Podatkowych z niepokojem przyjmuje nagminną praktykę organów kontroli skarbowej obchodzenia przepisów proceduralnych przez formułowanie żądań określonego zachowania przez strony bądź ich pełnomocników w sytuacji braku wyraźnej podstawy prawnej do nakładania takich obowiązków. W związku z tym Rada poparła wniosek doradcy podatkowego o wniesienie skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich na orzeczenie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o sygn. IV Ka 52/15.


Zobacz: Stanowisko Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 16 czerwca 2015 r. Czytaj


w sprawie poparcia wniosku doradcy podatkowego o wniesienie skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich na orzeczenie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o sygn. IV Ka 52/15


Kto komu utrudnia?


Inne spojrzenie na tę sprawę zaprezentowano w artykule „Utrudnianie kontroli skarbowej może słono kosztować”. Czytamy w nim, że cierpliwość organów podatkowych wyczerpał doradca podatkowy, który kwestionował legalność kontroli skarbowej i przez kilka miesięcy odmawiał jakiejkolwiek współpracy. Doradca nie okazał ksiąg podatkowych firmy, na rzecz której świadczył usługi, nie reagował też na wezwania, ignorował pisma urzędowe.


I dalej: doradca podatkowy powinien być bardziej, niż inni podatnicy świadomy skutków prawnych jakie wynikają z jego zachowania. Doradca zignorował nakazy wynikające z uchwały Krajowej Rady Doradców Podatkowych dotyczące przestrzegania etyki zawodowej. Zamiast współpracować z organami kontroli skarbowej, zgodnie z przepisami zawartymi w art. 287 Ordynacji podatkowej, kwestionował on legalność przeprowadzanej kontroli.


Zobacz: „Utrudnianie kontroli skarbowej może słono kosztować”, Czytaj artykuł



KRDP zwraca uwagę na zagrożenie dla zawodu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz