środa, 9 grudnia 2015

Wizualizacja i skojarzenia – skuteczny sposób na zapamiętywanie

Wizualizacja i skojarzenia – skuteczny sposób na zapamiętywanie


Istnieją proste sposoby na to, by skutecznie poprawić zakres oraz trwałość pamięci. Wystarczy użyć wyobraźni, aby za pomocą wizualizacji i skojarzeń szybciej zapamiętywać szeregi danych, obcojęzyczne słówka, liczby lub daty.


Zakładki w pamięci


Techniki pamięciowe opierają się na wykorzystaniu zakładek pamięciowych – czyli haczyków, które zaczepiają poszczególne informacje – słowa, obrazy czy dźwięki. Polega to na łączeniu informacji, które chcemy zapamiętać z tym, co już dobrze znamy. W ten sposób budowane są skojarzenia.


Bogata wyobraźnia sprzyja zapamiętywaniu


Oto wskazówki, jakie cechy powinny mieć obrazy, czyli „haczyki”, za pomocą których zapamiętamy nowe informacje:


  • pozytywne, przyjemne,

  • ruchome (jak film),

  • humorystyczne, zaskakujące, absurdalne,

  • oparte na własnych doświadczeniach,

  • z wykorzystaniem wielu zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku.


Mnemotechnika – w języku greckim mneme oznacza pamięć. Mnemotechnika to sposoby ułatwiające zapamiętanie, przechowywanie i odtwarzanie informacji, sprzyja zwiększeniu zakresu oraz trwałość pamięci. Za twórcę mnemotechniki uchodzi Symonides z Keos, który jako pierwszy stosował jedną z najważniejszych technik pamięciowych tzw. pałac pamięci.



Techniki pamięciowe


Łańcuchowa metoda skojarzeń


Jakie ma zastosowanie? Krótkie szeregi informacji (np. lista zakupów, zasady, prawa, chronologicznie ułożone wydarzenia).


Na czym polega? Na łączeniu każdego elementu listy z kolejnym za pomocą różnych wyobrażeń, dzięki którym powstaje barwna historyjka.


Przykład: lista zakupów, na której znajdują się: jabłka, woda mineralna, bagietka, sałata, pomarańcze, cukierki, olej i mąka.


Mam przed sobą komputer marki Apple (jabłko). Nagle słyszę szum wody (woda mineralna)– to rzeka, która porywa komputer. Wsiadam na bagietkę i płynę, by go wyłowić, po drodze mijam krzaki w kształcie sałaty, a nad sobą widzę słońce, które jest wielką pomarańczą. Nagle zrywa się deszcz, ale zamiast kropli z nieba spadają cukierki. W końcu udaje mi się wyłowić komputer, bo woda zamienia się w gęste jezioro oleju, więc zatrzymuję się i bezpiecznie wydostaję na wyspę usypaną z mąki.


Pałace pamięci


Jakie ma zastosowanie? Pomaga zapamiętać prawa, zasady/reguły, szeregi informacji.


Na czym polega? Opiera się na podróży przez kilka wyobrażonych sobie miejsc, najlepiej bardzo dobrze znanych, jak np. swoje mieszkanie. Wyobrażając sobie przechodzenie przez wszystkie kolejne pomieszczenia umieszczamy w nich rzeczy, które chcemy zapamiętać. Ważne, aby podróż przebiegała zawsze w takiej samej kolejności (np. od przedpokoju, przez kuchnię, sypialnię, kolejne pokoje i kończyła się na łazience).


Przykład: chcemy zapamiętać 5 z 22 głównych prawa marketingu. Podróż przez nasz Pałac Pamięci przebiega kolejno przez: sypialnię, łazienkę, schody, korytarz i kończy się w kuchni.


  1. Prawo pierwszeństwa – z szafy z ubraniami w sypialni wyskakuje gigantyczna, czerwona jedynka.

  2. Prawo sukcesu – wychodzę z sypialni i idę do łazienki, gdzie na lustrze jest namalowany szminką puchar.

  3. Prawo zasobów – idąc po schodach omijam kolorowe pudełka (zasoby) przygotowane do wysłania.

  4. Prawo szczerości – idąc korytarzem widzę na ścianach obrazy z szeroko otwartymi oczami, które patrzą prosto na mnie (szczerość).

  5. Prawo przesady – wchodzę do kuchni, z której wszystko jest przesadnie małe – malutkie szafki, krzesła, stolik, mikroskopijne naczynia.

To tylko dwie z wielu technik pamięciowych – warto się z nimi zapoznać i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie i informacje, jakie chcemy szybciej zapamiętywać. Zachęcam do obejrzenia serii wideo szkoleń „Mnemotechniki jako wsparcie w nauce języków obcych” (link)


Źródło: M. Pasterski, Efektywna Nauka. Wykorzystaj możliwości swojego umysłu do szybkiej i efektywnej nauki. Wydawnictwo Złote Myśli.


Wizualizacja i skojarzenia – skuteczny sposób na zapamiętywanie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz