czwartek, 4 lutego 2016

Księgowanie i doradztwo podatkowe - razem czy osobno?

Doradztwo podatkowe przy księgowaniu nie jest wystarczająco doceniane i wynagradzane. Klienci traktują czynności doradcze jako element usługi księgowania i nie chcą za nie dodatkowo płacić.


– Postanowiłem oddzielić rzemiosło od sztuki – mówi Zbigniew Łebecki, doradca podatkowy z 25-letnim stażem. – Biuro rachunkowe to księgowanie – czyli rzemiosło. Klienci oczekują od biura rzetelnego i dobrze wycenionego księgowania. Natomiast doradztwo podatkowe to sztuka – wymaga specjalistycznej wiedzy, bogatego doświadczenia, polega na ustaleniu strategii podatkowej, wielokrotnie nawet strategii rozwoju firmy, która skutkuje po stronie klienta wielotysięcznymi oszczędnościami – dodaje doradca. – Przy księgowaniu doradztwo podatkowe jest traktowane bez należnego szacunku.


Zdecydowana większość doradców podatkowych, którzy prowadzą małe i średnie kancelarie bazuje na stałej obsłudze księgowej przedsiębiorców i stąd czerpie zyski.


Dla przedsiębiorców biuro rachunkowe i księgowość to nieodłączny element prowadzenia biznesu – z tym, chcąc nie chcąc, godzi się każdy. Inaczej jest z doradztwem podatkowym, które jest ciągle słabo identyfikowane przez małych i średnich przedsiębiorców.


Wyjątek stanowią większe firmy, szczególnie zlokalizowane w większych miastach. Dlaczego tak jest? Główną przyczyną jest brak wiedzy na temat korzyści, jakie wynikają ze współpracy z doradcą podatkowym i zacieranie się granicy pomiędzy księgowaniem a doradzaniem. Wielu doradców przyzwyczaiło klientów do doradztwa podatkowego „w cenie” księgowania – niestety z takiego, niekorzystnego dla doradcy, „układu” bardzo trudno się wycofać.


„Klienci oczekują od biura rzetelnego i dobrze wycenionego księgowania” – mówi Zbigniew Łebecki. Oznacza to, że chcą, aby biuro rachunkowe zdjęło z nich narzucony przez przepisy prawne obowiązek prawidłowego i terminowego rozliczania należności publicznoprawnych i za to poczucie bezpieczeństwa chcą zapłacić możliwe najniższą cenę. Zlecając biuru rachunkowemu lub doradcy podatkowemu prowadzenie księgi przychodów i rozchodów podatnik nie myśli o doradztwie i optymalizacji. Zazwyczaj ma świadomość, że usługa obejmie tylko księgowanie. Powinien jednak wiedzieć, że może oczekiwać i dostać znacznie więcej – wystarczy, że dowie się o korzyściach, jakie niesie wsparcie doradcy podatkowego.


Szyld „Kancelaria” odstrasza klientów


Wiele osób posiadających tytuł „doradca podatkowy” staje przed dylematem pod jakim szyldem prowadzić działalność.


Główną przyczyną, dla której rezygnują z nazwy „kancelaria podatkowa” jest obawa przed odstraszeniem klientów. „Kancelaria” kojarzy się przede wszystkim z usługami prawniczymi – kancelarią adwokacką, notarialną albo radcy prawnego, a te z kolei wciąż są uważane za bardzo drogie i znajdujące się poza zasięgiem „małych” firm.


Poza tym szyld „kancelaria podatkowa” bez dodatkowych informacji o ofercie może nie zainteresować klienta, który szuka usług księgowych. Paradoks polega na tym, że przecież usługi księgowe (lub głównie takie) świadczy doradca. Najczęściej stosowanym wyjściem z sytuacji jest umieszczenie na szyldzie dwóch informacji: „Biuro rachunkowe/usługi księgowe” oraz „Kancelaria doradztwa/doradcy podatkowego/doradca podatkowy”. Oczywiście, mimo to wiele „kancelarie doradztwa podatkowego” funkcjonują także samodzielnie.


Doradztwo podatkowe czyli „księgowość+”


Doradztwo podatkowe jest ściśle związane z księgowaniem, dlatego klient powinien być poinformowany o możliwości skorzystania z tego rodzaju usług. Bardzo istotne jest dokładne wyjaśnienie klientowi, co obejmuje wynagrodzenie za księgowanie, a na czym polegają czynności doradcze. Chodzi przede wszystkim o wskazanie klientowi korzyści (oszczędności, bezpieczeństwo itp.), ale też wkładu pracy, wiedzy i doświadczenia oraz odpowiedzialności doradcy, które mają wpływ na wysokość honorarium. Z tym wiąże się potrzeba tworzenia przejrzystych pakietów cenowych. Więcej na temat polityki cenowej w kancelarii podatkowej w rozmowie: link.



Księgowanie i doradztwo podatkowe - razem czy osobno?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz