środa, 13 stycznia 2016

Nie słabnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego

Nie słabnie zainteresowanie uzyskaniem tytułu doradcy podatkowego


W 2015 r. rotę ślubowania na doradcę podatkowego wypowiedziało ponad 250 osób. Wygląda na to, że deregulacja z 2014 roku nie zniechęciła osób zainteresowanych zdobyciem uprawnień doradcy podatkowego.


Wpisy na listę doradców podatkowych | TaxPR.plJ ak wynika z danych za lata 2011-2015* zwiększa się ilość wpisów na listę prowadzoną przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.


Warunki uzyskania tytułu


Ostatnia nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym (z 2014 roku) wprowadziła zmiany m. in. w zakresie warunków dopuszczenia do wykonywania zawodu, przystępowania i przeprowadzenia egzaminu. Oto najważniejsze z nich:


  • 6-miesięczna, a nie jak wcześniej dwuletnia praktyka zawodowa.
  • Praktyka zawodowa odbywa się obecnie tylko u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego, a nie jak wcześniej w urzędach i w izbach skarbowych, w urzędach kontroli skarbowej oraz u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego.
  • Egzamin na doradcę podatkowego w stosunku do osób, które ukończyły studia wyższe, których program kształcenia zrealizowany został w ramach umowy zawartej pomiędzy uczelnią a Komisją Egzaminacyjną obejmuje tylko część ustną.
  • W przypadku negatywnego wyniku części pisemnej lub ustnej egzaminu może on być powtarzany w wybranym przez kandydata terminie. Przed nowelizacją termin ponownego egzaminu mógł być wyznaczony nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia egzaminu, którego wynik był negatywny.
  • Kandydat może przystępować do części ustnej egzaminu lub powtarzać tę część w okresie roku od dnia przystąpienia do części pisemnej egzaminu. Zlikwidowano ograniczenie polegające na możliwości przystępowania do części ustnej egzaminu najwyżej raz na 3 miesiące.

Od 2014 r. doradca podatkowy może wykonywać zawód i jednocześnie być zatrudniony w podmiotach innych niż uprawnione do wykonywania doradztwa podatkowego.



W aktualnym stanie prawnym doradcą podatkowym może zostać osoba, która spełnia łącznie następujące kryteria ustawowe:


  1. posiada pełną zdolność do czynności prawnych;

  2. korzysta z pełni praw publicznych;

  3. ma nieskazitelny charakter i swoim dotychczasowym postępowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu doradcy podatkowego;

  4. posiada wyższe wykształcenie;

  5. odbyła w Polsce sześciomiesięczną praktykę zawodową;

  6. złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego;

  7. wystąpiła z wnioskiem o wpis na listę, nie później niż w okresie 3 lat od spełnienia zaliczenia egzaminu.

Poza tym na listę doradców podatkowych wpisuje się osoby, które spełniają warunki określone 1-4 oraz:


  1. są członkami Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego lub

  2. posiadają stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów.

O uzyskanie tytułu doradcy podatkowego można też ubiegać się w oparciu o ustawę o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.


Trzy kroki do uzyskania tytułu doradcy podatkowego


1.  Egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną ds. Doradztwa Podatkowego


  • część pisemna i ustna z dziedzin wymienionych w art. 20 udp.

  • wykaz wszystkich pytań i zadań egzaminacyjnych podawany jest do publicznej wiadomości na stronach internetowych Ministerstwa Finansów

  • na stronie MF są też publikowane terminy egzaminów

2.  Praktyka zawodowa


  • u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego

  • praktyka trwa 6 miesięcy

3.  Ślubowanie i wpis na listę prowadzoną przez Krajową radę Doradców Podatkowych.



Nowelizacja z 2014 wzmocniła ochronę tytułu „doradca podatkowy”. W tej chwili karze grzywny do 50.000 zł podlega nie tylko wykonywanie czynności doradztwa podatkowego bez uprawnień, ale także posługiwanie się tytułem „doradca podatkowy”.



*źródło: Biuletyn KIDP „Doradca Podatkowy” i www.krdp.pl


Nie słabnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz