środa, 5 kwietnia 2017

Umowy zlecenia i umowy o dzieło – na co zwraca uwagę ZUS podczas kontroli?

W przypadku gdy właściciel firmy nie dokona zgłoszenia do ubezpieczeń osoby, z którą zawarł umowę nazwaną umową o dzieło, a w toku postępowania wyjaśniającego bądź kontroli zostanie stwierdzone, że faktycznie zawarta została umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, to kontroler ZUS może stwierdzić obowiązek ubezpieczeń społecznych.


Zgodnie z kodeksową zasadą swobody umów strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie naruszały przepisów prawa. ZUS przypomina, że charakter prawny umowy określa jednak nie tylko sama nazwa umowy, ale przede wszystkim jej treść, a także warunki i okoliczności towarzyszące jej wykonywaniu.


ZUS podaje elementy, które są brane pod uwagę w trakcie analizy materiału dowodowego przy umowach cywilnoprawnych.


Przedmiot i cel umowy.


Przedmiotem umowy o dzieło jest zobowiązanie do wykonania oznaczonego dzieła rozumianego jako osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej. Przyjmuje się, że rezultat, o który umawiają się strony, powinien mieć byt samoistny, obiektywnie osiągalny i pewny. Dzieło powinno być wyrazem kreatywności i umiejętności.

W przypadku zaś umowy zlecenia, czy umów o świadczenie usług, przedmiotem jest zobowiązanie do wykonywania określonych czynności. Porównując zatem umowę o dzieło z umową zlecenia na pierwszy plan wysuwa się zobowiązanie wykonawcy umowy o dzieło nie do samego działania, lecz do uzyskania określonego dzieła jako rezultatu tego działania.


Odpowiedzialność.


W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie odpowiada za osiągnięcie rezultatu bądź brak osiągnięcia umówionego rezultatu, do którego się zobowiązał, bez względu na to, czy dołożył należytej staranności przy jego wykonywaniu. W umowie zlecenia zleceniobiorca odpowiada za brak należytej staranności przy wykonywaniu czynności, a nie za ich wynik.


Pewność rezultatu.


W umowie o dzieło rezultat, do którego osiągnięcia zobowiązuje się przyjmujący zamówienie, powinien być przy spełnieniu określonych warunków obiektywnie pewny. W przypadku umowy zlecenia – brak jest pewności, czy czynności, do których zobowiązał się zleceniobiorca, doprowadzą do zamierzonego rezultatu.


Powtarzalność.


Wykonywanie powtarzalnych, odtwórczych czynności bądź wykonywanie tych czynności w sposób ciągły lub zespołowy jest właściwe dla umów zlecenia.


Sprawdzian na istnienie wad fizycznych.


W przypadku umowy o dzieło istnieje możliwość poddania umówionego rezultatu sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych.


W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozróżnienia umowy o dzieło od umowy zlecenia zapraszamy i zachęcamy do kontaktu.



Umowy zlecenia i umowy o dzieło – na co zwraca uwagę ZUS podczas kontroli?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz