sobota, 22 kwietnia 2017

Aktualności Podatkowe Przegląd 8-21.04 2017 r.





8-21.04



















Aktualności podatkowe

Przegląd najpopularniejszych artykułów na temat podatków i prowadzenia biznesu





















Optymalizacja

Optymalizacja to pojęcie bardzo szerokie i dotyczy całego spektrum zdarzeń gospodarczych. Jest to dążenie do jak najefektywniejszego ustawienia procesów w firmie. Z punktu widzenia podatkowego to może oznaczać dążenie do zapłacenia jak najmniejszego podatku. Jeśli odbywa się to w granicach prawa i jedynym celem nie jest unikanie opodatkowania, to jest to dozwolone.



Artykuł źródłowy










Będą zmiany dotyczące zawieszania działalności gospodarczej

Obecnie przedsiębiorcy mogą zawieszać prowadzenie swojej działalności na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Aby przedłużać ten okres, często wznawiają działalność na krótki czas, by potem znów ją zawiesić. Zdarza się też, że zapominają odwiesić zawieszoną działalność. Trwają prace legislacyjne nad wprowadzeniem nowych zasad zawieszania działalności w ramach Konstytucji dla biznesu. Na mocy tych zmian przedsiębiorcy będą mogli bezterminowo zawieszać działalność.



Artykuł źródłowy










PIT za 2016 rok: Łatwo stracić ulgę na jedno dziecko

Małżonkowie wychowujący jedno dziecko, którzy zarobią więcej niż 112 tys. zł rocznie, nie skorzystają z odpisu.



Artykuł źródłowy










Skarbówka nadal niszczy firmy, wstrzymując zwrot VAT. Gdzie przyjazne państwo Morawieckiego?

Wstrzymanie idącego w miliony złotych zwrotu VAT tylko na podstawie podejrzenia, że firma bierze udział w karuzeli podatkowej – bez dowodów, bez sprawy w sądzie, a często na przekór wyrokom sądowym. Nawet na kilka lat. Przedsiębiorcy, w których w ten sposób uderzył fiskus, stwierdzają, że deklaracje Mateusza Morawieckiego o przyjaznym państwie i partnerskim traktowaniu firm nie mają niczego wspólnego z praktyką fiskusa.



Artykuł źródłowy










VAT: Można wygrać z fiskusem, ale udaje się to nielicznym

Sąd zarzucił organom, że pominęły wszystkie istotne okoliczności, a skupiły się jedynie na szczegółach świadczących na niekorzyść podatnika. Sądy i organy kontroli skarbowej niezwykle rzadko przyznają, że podatnik dochował dobrej wiary i należytej staranności. A jednak się to zdarza. Najtrudniej jest wtedy, gdy transakcja dotyczy wrażliwych towarów, takich jak stal, złom, elektronika, paliwa.



Artykuł źródłowy










Błędne zaewidencjonowanie sprzedaży w kasie

W praktyce dość często pojawiają się sytuacje, w których sprzedawca jest zmuszony do korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej, np. w związku z popełnionym błędem czy wymianą lub zwrotem towaru. Podatnik nie ma fizycznej możliwości zarówno poprawy powstałego błędu, jak i zarejestrowania na kasie fiskalnej zwrotu bądź reklamacji towarów. Korekta taka powinna być więc dokonywana za pomocą innych urządzeń księgowych.



Artykuł źródłowy










Aktualności Podatkowe Przegląd 8-21.04 2017 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz